Війна, яка змінила нашу реальність: як прийняти те, що життя тепер інше?

Date: 31 жовтня 2022 о 17:35, Refreshed 31 жовтня 2022 о 17:50

Перші вибухи, які пролунали по всій країні 24 лютого, змінили нашу реальність.

Страх невизначеності став на зміну мирному побуту, планам та мріям. Важливо пройти складний процес прийняття того, що сталося, і адаптуватися до нового життя.

Що відбувається в момент змін і як із цим впоратися?

Існує популярна теорія американської психологині Елізабет Кюблер Росс про стадію прийняття втрат та життєвих змін: заперечення, злість, торг, депресія, прийняття. Стадії можуть чергуватись по-різному або жити упереміш.

Ухвалення змін — це, насамперед, відсутність психологічного спротиву ситуації. Перша думка, що очевидно накрила багатьох "Я не можу в це повірити!". Однак, чим довше чинити опір реальності, тим складніше перейти до адаптації та стати корисним.

Заперечення та заціпеніння – це адекватна захисна реакція психіки. Цей стан може супроводжуватися забудькуватістю та дезорганізованістю. Забуваєте, де телефон поклав, не можете знайти ключі.

Що робити на цій стадії:

- відновити щоденну рутину (їжа, догляд за тілом, легкі фізичні навантаження),

- говорити про свій стан із близькими людьми,

- дати собі час прийти до тями і усвідомити ситуацію.

Гнів настає як наслідок усвідомлення змін. Дратівливість та злість, пошук винних та почуття несправедливості – особливо гострі в цей період.

Доктор психологічних наук Вікторія Горбунова радить допомагати собі та близьким проживати емоцію агресії:

- писати про свій гнів та інші емоції у щоденнику,

- вимовляти їх уголос собі чи близьким,

- прокричатися.

Торг – спроба відкласти ухвалення рішення про життя у новій реальності. Характерні дії цього стану:

- договір із собою та близькими про якийсь план дій,

- багато сумнівів у діях, пошук якихось авторитетів, які скажуть, як краще вчинити,

- підготовка до прийняття рішення: панічна перевірка документів, скупка продуктів, перескладання дорожньої сумки,

- спроби відтягнути момент нових дій.

Як чинити в цьому стані:

- працювати зі своїми думками: повторювати собі, що думки не дорівнюють реальності!

- змінити свій внутрішній фокус із сумнівів у пошуку тих дій, які можуть допомогти вплинути на ситуацію.

Депресія або апатія — байдужість, стан пригніченості та смутку, знижена працездатність, відсутність енергії. Може зникнути апетит, з'являтися порушення шлунково-кишкового тракту.

Що робити:

- встановити та дотримуватися режиму сну та харчування, щодня приймати душ і вмиватися,

- просити близьких про допомогу та підтримку,

- виконувати прості фізичні вправи.

Прийняття.

Це момент усвідомлення, що навіть у цій реальності можна знайти своє місце. Нехай одна людина і не може вплинути на глобальну течію подій, але є маленькі справи, які їй під силу.

Розвиток та закріплення цього стану допоможе волонтерська діяльність у тому, що вам вдається. А також, звичайно, меми та жарти, які так щедро створюють люди, про події навколо.

Коли ви досягли стану прийняття нової реальності, почали шукати або знайшли своє нове місце в ній — вам буде набагато простіше допомагати іншим і зберегти своє життя та здоров'я.

Comments:
Only authorized users can leave comments.