Історія бібліотеки
Кирданівської гімназії
Сьогодні ми переглядаємо цінності – справжні і штучні, дошукуємось правдивих джерел у минулому і сучасному. Допомагає нам у цьому книга – як сучасна, так і давня, особливо архівні дані.
Книголюбство - свого роду талант. Особливий. Дивовижний. Часто незбагненний. Без нестерпної жаги, самовідданої закоханості в книгу, схиляння перед її мистецькою довершеністю в будь – якій галузі діяльності створити нічого не можна. Любов до книги – це багатство, котре не розвіється, не пропаде, а з кожним днем примножиться.
Навчити дитину любити книгу, вміло користуватися нею, сприймати її як невичерпне джерело пізнання світу, знань, мудрості народної – це мета бібліотеки.
Історія шкільної бібліотеки невіддільна від історії України, адже з розвитком держави розвивались міждержавні зв'язки, які потребували розвитку писемності. Усякого часу знаходились люди, які сприяли розвитку писемності та створенню книгозбірень.
Бібліотекарем Григоренко Оленою Миколаївною, автором цих історичних досліджень, віднайдено в селі Кирдани рукописні записи жителя Кириленка Дениса Кузьмовича, 1883 року народження, який в 1926 році зробив копію витягів з акту Генеральної ревізії, яка відбулася 1789 року в сільській церкві (1746 року забудови). З актів слідує, що «…книг, як російських, так і польських наявні деяка кількість і зберігаються у відповідному порядку». Отже, можна впевнено сказати, що вже 1789 року книгозбірня в селі була і нею могли користуватися учні школи, яка (з записом акту) була «на півночі від церкви біля дороги – липова хата з сіньми». Сам акт разом з іншими книгами, які знаходились в церкві згорів з нею в 1930 році.
Володимир Перерва в своїх дослідженнях «Історія шкільництва в містах і селах Київщини ХІХ – початку ХХ століття» дослідив розвиток шкільництва в Кирданах в 1860 – 1917 роках, з яких видно, що процес був безперервний завдяки спільним зусиллям держави, церкви та громади.
Новостворена (після подій 1917 року) більшовицька влада та окремі її представники від громадськості спалили церкву разом з старовинними рукописами, книгами записів актів громадянського стану в 1930 році. Можливо інші книги були реквізовані для потреб громадської бібліотеки, яка (за записами згадуваного Кириленка Д.К.) поповнилася привезеними ним з Курської області за дорученням голови сільської ради в1926 році, що підтверджено посвідкою, збереженою в залишках архіву Кириленка Д.К.
В цих же архівах збережено рукописний каталог власної збірки книг нашого односельця, переписаної ним наново голодного 1933 року, біля якої прикріплено касовий рахунок Білоцерківського книжкового магазину за 1930 рік з зазначенням отримання книг для потреб Кирданівської школи. Отже, за відсутності інших доказів, вважаємо рік заснування шкільної бібліотеки саме цей рік.
Можна припустити, що саме Денис Кузьмович і став організатором бібліотек. З його щоденних записів видно, що він багато уваги приділяв книгам, присвячуючи неділю читанню, яке починав з читання святого письма. Будучи самою освіченою людиною того часу на селі, за свідченнями старожилів, Денис Кузьмович все життя жив на межі бідності, але книг з влаштованого ним тайника не позбувався. Односельці читали книги, беручи в нього, дуже берегли на його прохання. На жаль після його смерті, книги розібрали і до цього часу, крім окремих частин рукописів, ми з його бібліотеки не маємо. Проте, в односельчанки Гуменюк Олени Іванівни зберігається, як сімейна реліквія біблія з написом назви церкви, датована 1706 року (свекор її був останнім паламарем спаленої церкви).
Послідуючі архівні записи, знайдені в школі свідчать про людей, які вели просвітницьку роботу засобами книги в школі:
1954 рік – Калініченко Ніна Демидівна.
1959 рік – Головань Прокіп Миронович.
1961 рік – Мережко Людмила Василівна.
1963 рік – Таран Іван Остапович. Цього ж року ставку скоротили до 0,5 і по сумісництву в ній працювали різні вчителі, часом за символічну доплату до основної ставки.
В 1978 році при шкільній бібліотеці створено фонд безплатних підручників.
В 1989 році шкільну бібліотеку прийняла (по сумісництву) сільський бібліотекар Григоренко Олена Миколаївна. Для бібліотеки було виділено приміщення, яке колись було піонерською кімнатою. Фонд було упорядковано за таблицями ББК, але частина фонду вважалась загубленою, так як частина книг була розкидана по кабінетах без належного обліку.
В вересні 2009 року (за виробничої необхідності) бібліотеку перенесли в підсобне приміщення, доступ до якого здійснюється через класну кімнату.
З 2001 року бібліотеку очолювала Баляс Оксана Олександрівна. Бібліотека оснащена двома двосторонніми стелажами та пристосованими стелажами (пристінними). Є стіл для видачі книг.
Із вересня 2021 року шкільним бібліотекарем є Кривобок Марія Олександрівна. Велика увага приділяється оновленню матеріально-технічної бази бібліотеки, осучаснення бібліотечного фонду, списанню зношеної та застарілої за змістом та неактуальної літератури, а також фандрейзингу.